A magas kockázatú betegeknél mindenképpen gyógyszeres kezelésre van szükség a csontritkulás okozta törések kockázatának hatékony csökkentése érdekében.
Ma a csontritkulás kezelési lehetőségeinek szélesebb választéka áll rendelkezésre, mint valaha.
A felírt kezelés típusa az egyéni kockázati profiltól függ. Ez magában foglalja egy adott típusú törés kockázatát (gerinc / csípő), egyéb egészséggel kapcsolatos körülményeket, állapotokat vagy a szedett gyógyszereket. Végül kétségtelenül a költség- és költséghatékonysági megfontolások, az egészségbiztosítási feltételek befolyásolhatják az orvos terápiás lehetőségekre vonatkozó ajánlásait is.
A kezelések – vizsgálati adatok szerint - akár 40%-kal csökkenthetik a csípőtörés, 30-70%-kal a csigolyatörések, és 15-20% -kal a nem csigolyatörések kockázatát.
A kezelésnek két fő típusa van: az antireszorptív szerek csökkentik a csontpusztulást, és így megőrzik a csont ásványi sűrűségét (BMD), míg a csontépítő szerek stimulálják a csontképződést, ezáltal növelve a BMD-t.
Mellékhatások
Összességében elmondható, hogy az orvosilag javasolt terápiák biztonságosnak és hatékonyak. Bármely gyógyszernek azonban lehetséges mellékhatásai vannak, és fontos, hogy ezekkel tisztában legyünk.
Minden gyógyszertípusnak különböző hatásmechanizmusa és a mellékhatás-profilja van. A törés magas kockázatának kitett emberek számára a kezelés előnyei a törési kockázat csökkentésében messze meghaladják az esetleges súlyos mellékhatások ritka előfordulásának hátrányait.
Rendkívül fontos a jó kommunikáció a beteg és az orvosa között. Ha bármilyen kérdése vagy aggálya van, ne hagyja abba a gyógyszer szedését anélkül, hogy azt megbeszélné orvosával.
Terápiahűség (Compliance – adherencia)
Ahogyan az más krónikus betegségek esetében is tapasztalható, a csontritkulásban szenvedő betegeknek is több mint fele a kezelést egy év után abbahagyja. A kezelés leállítása a törések bekövetkeztének esélyét növelheti; ennek az életvitelt markánsan megváltoztató következményei lehetnek.
Életmód, gyakorlati és érzelmi támogatás
Fontos, hogy az előírt gyógyszeres kezeléssel együtt járjon az életmódi ajánlásokra (táplálkozás, testmozgás) fordított figyelem, a gyakorlati és érzelmi támogatás. A gyakorlati és érzelmi támogatásban az egészségügyi szakembereken kívül a csontritkulás betegtámogató csoportoknak (betegkluboknak), a családnak és barátoknak van jelentős szerepük.
Ez a fajta támogatás segít kezelni a csontritkulást, csökkenti az elszigeteltség és a depresszió érzését, amelyet sok súlyos csontritkulásban szenvedő beteg tapasztal.