A rendszeres sport segít megelőzni a csonttömegvesztést. A fizikai aktivitás serkenti a csontsejtképződést és fokozza a csontanyagcserét.
40 éves kor előtt több csontsejt képződik, mint amennyi elbomlik. Aki negyvenes évei előtt sportol, támogatja a csontsejtképződés folyamatát, és nagyobb csonttömegre tehet szert, aki pedig negyvenes évei után kezd el rendszeresen sportolni, lassítja a csontsejtek lebomlásának folyamatát. A sportosan aktív személyek ritkábban szenvednek csontritkulástól.
Rendszeres sporttal és speciális gyakorlatokkal az egyensúlyérzék, a koordináció és a rugalmasság is javul. Már néhány hét után könnyebbé válhat a mindennapi tevékenységek végzése, ráadásul mindebből kifolyólag az elesések veszélye és ezzel együtt a csonttörések kockázata is csökken.
Mit sportoljon?
Tudományos vizsgálatok szerint különösen az erősítő gyakorlatoknak van jelentős szerepe a csontritkulás megelőzésében. De az olyan kitartó sportok is, amilyen például a séta, a kocogás, a torna, a labdajátékok, a tenisz, a túrázás vagy a nordic walking, szintén erősítik a csontokat, és így azok időskorban is ellenállóbbak lesznek a törésekkel, sérülésekkel szemben.